Jak správně vybrat rukavice

Výběr rukavic záleží na mnoha faktorech, které by se neměly podcenit. Jelikož je na trhu spousta dodavatelů a nabídka je opravdu široká, měli bychom si koupi rukavic dostatečně promyslet.

Vyšetřovací rukavice se dělí na nitrilové, latexové nebo vinylové rukavice. Ve zdravotnických zařízeních se často používá jeden druh vyšetřovacích rukavic na veškeré činnosti.

Pří výběru rukavic pečlivě dbejte především na:

  • Míru propustnosti – nejspolehlivějšími jsou rukavice latexové. V pořadí spolehlivosti s ohledem na ne/propustnost si nejlépe vedou rukavice latexové bez pudru (0 % selhání) následované nitrilovými rukavicemi (2 %) a latexovými s pudrem (2,3 %), až za nimi se v míře propustnosti jako nejméně spolehlivé jeví rukavice vinylové (29,8 %).
  • tloušťku materiálu
  • sílu
  • délku
  • pevnost v tahu
  • odolnost proti oděru a propíchnutí

Na jaké typy práce jsou rukavice vhodné?

  • Vinylové rukavice nejsou vhodné ke styku s tělními tekutinami. Ideální jsou tedy pouze pro stlaní postelí, přípravy léků, přípravy jídel apod.
  • Latexové rukavice jsou vhodné pro běžné použití.
  • Nitrilové rukavice jsou pevnější než latexové, mají již vlastnosti shodné s přírodním latexem a navíc u nich odpadá alergie na latex. Poskytují také vynikající ochranu proti prosáknutí krve a jiných tekutin potenciálně ohrožujících zdraví. 

NITRILOVÉ RUKAVICE
Jednorázové rukavice splňující nejnáročnější požadavky na ochranu a pohodlí zdravotníků i pacientů. Jsou vhodné pro osoby trpící alergiemi při použití. Nitrilové rukavice jsou zpravidla bezprašné, neobsahují přírodní latex, jsou odolné chemikáliím a desinfekčním roztokům. Snadno se navlékají a přizpůsobují tvaru ruky. Rukavice jsou určeny na jedno použití. Jejich obvyklá barva je modrá.

VINYLOVÉ RUKAVICE
Vinyl je za vlhka poměrně dost kluzký, ve vinylových rukavicích budete mít slabší úchopovou jistotu a jdou obtížněji natahovat. Tím jsou vinylové rukavice náchylnější k propíchnutí a natržení v tahu. Vinylové rukavice samozřejmě můžete používat i ve zdravotnictví, ale vždy s ohledem na práci, kterou budete vykonávat. Vinylové rukavice se vyrábějí v provedení s pudrem i bez pudru, což je výhoda pro citlivou pokožku uživatele.

LATEXOVÉ RUKAVICE
Latexové rukavice jsou vyrobeny tak, aby měly pohodlnou přiléhavost a příjemné nošení. Povrch rukavice dobře klouže, přesto umožňuje velmi dobrý úchop. Syntetická vnitřní vrstva zajišťuje snadné a rychlé navlékání a je velice příjemná k pokožce. Latex je navíc vysoce odolný proti protržení. Na výběr je opět provedení s pudrem i bez pudru.